Dlaczego dzieci nie mogą pić zielonej herbaty?

dlaczego dzieci nie mogą pić zielonej herbaty
dlaczego dzieci nie mogą pić zielonej herbaty

Nie będziemy Cię zwodzić!

Powiemy to kategorycznie i od razu: dzieciom nie wolno podawać zielonej herbaty!

Może nawet obiło Ci się to o uszy, ale czy wiesz dlaczego tak jest? A może chcesz poznać i inne ciekawostki związane z zieloną herbatą? Dobrze trafiłeś.

Dlaczego nie można podawać zielonej herbaty dzieciom?

Sprawa jest prosta i dość oczywista. Zielona herbata, to ta sama roślina co herbata czarna. Nie poddano jej tylko fermentacji i tak jak herbata czarna, herbata zielona, zawiera teinę. To substancja działająca podobnie do kofeiny – pobudzająco.

Teina spożywana w dużych ilościach prowadzi do nadpobudliwości i zdecydowanie niekorzystnie wpływa na organizm, który dopiero się rozwija.

Ale jest też drugi powód. Zielona herbata zawiera również katechiny, które redukują tkankę tłuszczową, zwiększają aktywność enzymów trawiennych i hamują wchłanianie tłuszczów z pożywienia. Takie podkręcanie metabolizmu po prostu szkodzi dzieciom.

Dlaczego nie należy pić zielonej herbaty na pusty żołądek, na czczo rano?

Ta sama teina, wypita na pusty żołądek, działa drażniąco.

W rezultacie prowadzi do nudności, a nawet do wymiotów. Zielona herbata wypita na czczo często skutkuje rozwolnieniem.

Najbezpieczniej więc pierwszą filiżankę zielonej herbaty wypić dopiero po śniadaniu.

Ile porcji naparu z zielonej herbaty można wypić w ciągu dnia?

Zalecana dawka zielonej herbaty to 2–3 filiżanki w ciągu dnia. Większa ilość będzie zadziała przeczyszczająco.

Działanie odchudzające zielonej herbaty wykorzystamy pijąc ją przed snem. Aby działała wyciszająco i relaksująco powinniśmy ją parzyć długo (co najmniej powyżej 3 minut).

właściwości zielonej herbaty
właściwości zielonej herbaty

Jak prawidłowo parzyć zieloną herbatę?

Optymalne warunki do przygotowania naparów z zielonej herbaty to zaparzanie 1 grama liści w 100 ml wody o temp. 75°C przez 3 minuty. Ważne, by nie zalewać jej wrzątkiem! I nie dodawać cytryny, bo glin zawarty w liściach herbaty dostaje się wtedy do naparu.

Po 3 minutach uwalniają się garbniki, które neutralizują działanie teiny. Liście dają napar zalewane nawet dwu- lub trzykrotnie.

Napar zaparzany poniżej 3 minut ma działanie pobudzające i orzeźwiające.

Napar parzony dłużej bądź rozcieńczony ma działanie kojące i relaksujące.

Za co zielona herbata zyskała uznanie?
Właściwości prozdrowotne zielonej herbaty

Dzięki temu, że listki herbaty zielonej nie są poddawane fermentacji, zachowują wiele cennych substancji z krzewu herbacianego.

Są bogate w polifenole o różnorodnym działaniu oraz katechiny, silne antyoksydanty. Są w nich też garbniki, alkaloidy, lipidy, aminokwasy, teina, witaminy (A, B, C, E), liczne mikroelementy (wapń, potas, miedź, cynk, mangan, fluor).

Zdaniem Japończyków, regularne picie zielonej herbaty, wspomaga leczenie ponad 60 schorzeń. Zmniejsza podatność na demencję starczą i chroni przed chorobą Alzhaimera.

Bogaty zestaw cennych substancji sprawił, że zielona herbata zyskała uznanie również w oczach naukowców, którzy potwierdzają spostrzeżenia Japończyków i odkrywają coraz to nowsze zastosowania zielonej herbaty.

Doświadczenia wykazały, że zielona herbata pobudza umysł na tyle, że podczas testów popełniamy nawet do 25% mniej błędów.

Dobrze udokumentowane jest działanie antynowotworowe (najlepsze w przypadku raka skóry) zielonej herbaty. To zasługa silnych antyutleniaczy, które chronią DNA przed zmianami.

Zielona herbata jest nieoceniona w profilaktyce chorób układu krążenia. Przeciwdziała odkładaniu się złogów na ścianach naczyń krwionośnych, przez co zwiększa przepuszczalność żył. Hamuje wchłanianie cholesterolu do krwiobiegu, zmniejsza lepkość płytek krwi, zapobiega tworzeniu się skrzepów. W rezultacie picie zielonej herbaty zapobiega nadciśnieniu, obniża ryzyko zawału i choroby wieńcowej.

wady zielonej herbaty
wady zielonej herbaty

Kto powinien uważać na picie zielonej herbaty?

Zdecydowanie nie służy kobietom w ciąży – wzmaga ryzyko poronień i wad u płodu.

Dobroczynne polifenole, pite w nadmiarze, hamują absorpcję żelaza z pożywienia, przez co narażają organizm na anemię.

Zielona herbata wypłukuje wapno, którego niedobór może powodować osteoporozę.

Zielona herbata wchodzi w interakcje z lekami, zwłaszcza wpływającymi na układ nerwowy. Powinny na nią uważać osoby cierpiące na nerwice i bezsenność.
Teina stymuluje wzmożoną pracę układu nerwowego, co może skutkować zawrotami głowy, wzrostem ciśnienia i szybszym rytmem serca.

Picie powyżej 2 filiżanek dziennie przyczynia się do tworzenia brzydkiego osadu nazębnego bardziej niż kawa czy papierosy.

W piciu zielonej herbaty, jak we wszystkim, wskazany jest umiar i przestrzeganie podstawowych zasad parzenia. Wtedy będziemy mogli w pełni korzystać z jej dobroczynnych właściwości, unikając równocześnie niepożądanych skutków.

To kto idzie wstawić wodę na zieloną herbatę?

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *