Herbatka koperkowa dla niemowląt – dlaczego lepiej z niej zrezygnować?

Koper włoski na kolki
Koper włoski na kolki

Koper włoski (Foeniculum vulgare var. azoricum Mill), zwany też fenkułem włoskim (mówimy o zupełnie innej roślinie niż zielony koperek dodawany do ziemniaków) to dwuletnia roślina zielna kwitnąca na żółto, pochodząca z obszarów śródziemnomorskich. Od wieków używano jej owoców-nasion w kuchni jako dodatku ułatwiającego trawienie.

Prawdziwą karierę fenkuł zrobił jednak jako remedium na kolkę niemowlęcą. Nasze babcie i mamy często podawały herbatkę z kopru włoskiego jako łagodny środek zwalczający ból brzucha u dzieci. Ale ty nie powinnaś już tak robić? Chcesz wiedzieć dlaczego?

Herbatki dla dzieci
Herbatki dla dzieci
Aktualna cena i promocje:

Herbatka koperkowa od 1 dnia życia, po 1 tygodniu, od 1 miesiąca życia – czy to dobry pomysł?

Producenci na opakowaniach herbatek ziołowych często podają informację od kiedy można podawać dziecku ziołową herbatę. Jednak ich „marketingowe” sugestie nijak się mają do zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia. A te mówią wprost – do 6 miesiąca życia nie dopajamy dziecka nawet wodą, wystarcza mleko.

Każde zioło to lek, który wchodzi w interakcje z organizmem i jego podanie dziecku zawsze należy konsultować z pediatrą.

I jak z każdym lekiem nie należy przekraczać zalecanych dawek, sugerowanej ilości, którą lekarz dobierze do wagi niemowlaka.

Aktualne normy żywienia mówią o tym, by herbatę koperkową najwcześniej podawać po 4 miesiącu życia.

Podając herbaty ziołowe noworodkowi czy 1 miesięcznemu niemowlakowi – ryzykujesz. Układy trawienny i nerwowy dziecka nie są jeszcze w pełni ukształtowane i każda interakcja z aktywną substancją może wpłynąć na nie źle.

Herbata koperkowa okryła się jednak złą sławą z innego powodu.

Antykolkowa herbatka koperkowa – działanie

Fenkuł ma sprawdzone właściwości wiatropędne. Działa na kilku płaszczyznach:

  • pobudza perystaltykę jelit
  • rozluźnia mięśnie gładkie przewodu pokarmowego
  • nasila wydzielanie soków trawiennych

Nie można mu odmówić, tego że redukuje kłopoty trawienne i jest dobrą herbatką na zaparcia. Jednak w świetle najnowszych badań podawanie herbatki z kopru włoskiego niemowlakom wydaje się bardzo ryzykowne. Co zaobserwowano?

Koper włoski dla niemowlaka
Koper włoski dla niemowlaka

Niebezpieczna herbatka koperkowa

W olejku z nasion kopru znajdują się substancje, które działają jak estrogeny – żeńskie hormony płciowe. U dziewczynek nadmiar estrogenów przyśpiesza dojrzewanie. Chłopcy w ogóle nie powinni dostawać żeńskich hormonów.

Naukowcy badali dzieci, które często piły herbatkę koperkową. Sprawdzali u nich stężenie hormonów estrogenowych we krwi, gdy miały 5- i 18 miesięcy oraz 3 i 5 lat. Okazało się, że poziom estrogenów przekraczał normę nawet 20 krotnie. W piśmie Journal of Pediatric Surgery opublikowano opisy przypadków przedwczesnego dojrzewania dziewczynek.

Niestety nie sposób stwierdzić, jaki poziom estrogenów zawiera konkretna herbatka, gdyż producenci nie mają obowiązku podawać takich informacji na opakowaniu. Jest to więc zawsze niewiadoma.

Rumianek czy koperek dla noworodka? Co bezpieczniejsze

Dużo rozsądniej jest podawać niemowlakowi na kolkę rumianek. Jest on lepiej przebadany, bezpieczny, podobnie jak koper, ma udowodnione działanie rozkurczowe i uspokajające.

Herbata koperkowa dla karmiącej matki

Fenkuł wzmaga laktację, sugerowano więc picie herbaty z kopru karmiącym matkom.
W świetle najnowszych ustaleń dotyczących jego estrogennych właściwości i to należy robić to z rozwagą.

Jak przygotować i jak podawać herbatkę koperkową niemowlakowi?

Łyżeczkę suszu zalewamy wrzątkiem i parzymy 5 minut. Wystarczy 1 łyżeczka naparu.

Zdecydowanie odradzić należy również wszystkie produkty typu instant. Dlaczego?

Granulki zalewamy najczęściej letnią wodą i wszystkie zawarte w ziołach substancje pozostają w przygotowanym napoju.

Napar ziołowy przygotowujemy z wrzątku. Pod wpływem temperatury część składników zawartych w olejkach eterycznych, ulatnia się.

Ile może stać herbatka koperkowa?

Herbata ziołowa zawsze przygotowywana powinna być na świeżo, studzona i spożywana bezpośrednio po przygotowaniu.

Nigdy nie należy podawać naparu, który miał kontakt ze śliną dziecka – mnożą się w nim bakterie.

Jak widzisz, nie każdy babciny sposób warto naśladować. Nie zawsze warto słuchać matczynych rad. Czasem lepsze są najnowsze ustalenia nauki.
Badacze coraz dokładniej poznają właściwości ziół i to im powinniśmy ufać i się do nich stosować. Niejednokrotnie już okazywało się, że zioło, które na jedno schorzenie pomaga, szkodzi na drugie. Koper włoski doskonale ilustruje tę tezę. Na kolkę jest 1001 innych sposobów, wypróbuj choć kilka zanim zdecydujesz się podać dziecku herbatę z kopru włoskiego.

Jeśli to zrobisz, zachowaj rozsądek, nie przesadzaj z ilością, skonsultuj się z pediatrą i… pamiętaj kolka minie sama z czasem. Głowa do góry, dasz radę!

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *