Herbata miętowa dla dzieci jakie ma właściwości? Jak działa? Czy dzieci mogą pić miętę? Tutaj należy wspomnieć o tym, że lecznicze właściwości ma odmiana mięty zwana pieprzową, lekarską lub zieloną. Ceniona jest zwłaszcza za łagodzenie dolegliwości układu pokarmowego.
Ale czy napar z mięty lub miętowe krople mogą być podawane najmłodszym dzieciom? To zależy…

Czy herbata miętowa jest zdrowa?
W medycynie wykorzystuje się olejek eteryczny-mentol oraz liście mięty. Mięta zawiera garbniki które łagodzą podrażnienia, flawonoidy – silne przeciwutleniacze oraz kwasy fenolowe o właściwościach odkażających. Wykazuje też działanie antybakteryjne i antywirusowe.
Tak, mięta jest zdrowa, ale jak w przypadku każdego zioła, wskazany jest umiar i rozwaga w jej stosowaniu. Pamiętaj aby stosowanie herbaty miętowej u dzieci zawsze skonsultować się z lekarzem.
Na co pomaga? Jak działa herbata miętowa?
Herbatka na żołądek – mięta na trawienie
Mentol rozkurcza mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i ma działanie wiatropędne. Pomaga więc w leczeniu zaburzeń trawienia: wzdęć i zaparć.
Mięta zwiększa ilość soku żołądkowego oraz wydzielanej żółci. Dzięki niej spożywany przez nas pokarm jest efektywniej rozkładany i wchłaniany w jelitach. Męta wspomaga również prawidłowe ruchy perystaltyczne jelit.
Ten sam mentol pobudza jednak receptory w żołądku poprzez zwiększenie wydzielania soku żołądkowego. A to źle wpływa na stan śluzówki, może nasilać uczucie zgagi. Stąd mięty nie zaleca się pacjentom z chorobą refluksową.
Ponadto mentol łagodzi ból gardła, ułatwia odkrztuszanie zalegającej w gardle wydzieliny i z tego powodu jest częstym składnikiem tabletek do ssania.
Czy mięta szkodzi na wątrobę?
Wprost przeciwnie. Osoby cierpiące na kamicę żółciową, żółtaczkę i dolegliwości bólowe ze strony wątroby, mogą wprowadzić do diety herbatki miętowe. Wpływają na to właściwości rozluźniające mięśnie.
Uspokajające właściwości mięty
Właściwości rozkurczające mięty dotyczą nie tylko żołądka, ale i układu nerwowego. Herbatka z mięty skutecznie uspokaja, rozluźnia mięśnie i łagodzi stany napięcia.
Herbatka z mięty na nieświeży oddech
Mięta pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie błony śluzowej jamy ustnej. Jest więc skutecznym środkiem dla osób borykających się z problemem nieświeżego oddechu.
Niestety mięta ma nie tylko same zalety. Poznajmy jej słabsze strony.

Czy herbata miętowa jest bezpieczna dla dzieci?
Olejek z mięty pieprzowej ma silne stężenie substancji o działaniu podrażniającym (np. na skórę).
Mięta jest silnym alergenem.
Zawarty w niej mentol może wywołać odruchowy skurcz krtani, którego następstwem jest zatrzymanie oddechu. Z tego powodu nie należy podawać mięty najmłodszym.
Czy miętę można podawać niemowlętom lub rocznemu dziecku? Mówimy zdecydowanie – nie!
Od kiedy można podawać miętę dzieciom?
Dzieciom można podać miętę dopiero po 4 roku życia.
Przypomnijmy, mentol przyczynia się do skurczu krtani.
Po pierwszym podaniu mięty powinniśmy obserwować dziecko: pokasływanie, zaczerwieniona skóra i oczy świadczą o reakcji alergicznej.
Reakcja alergiczna na mentol może wystąpić również u astmatyków.
Przeciwwskazania do picia miętowej herbaty dotyczą też osób z refluksem przełyku, nadkwaśności żołądka, ponieważ wzmaga wydzielanie soków trawiennych.
Uważać powinni również cukrzycy i osoby z chorobami układu krwionośnego, ponieważ mentol obniża zarówno poziom cukru we krwi, jak i ciśnienie.
Czy miętę mogą pić kobiety w ciąży?
Wszelkie napary ziołowe pite w okresie ciąży powinny być konsultowane z lekarzem prowadzącym.
Mięta dobrze radzi sobie z nudnościami, czyli najpopularniejszymi i jednocześnie najbardziej uporczywymi dolegliwościami w ciąży. Pomaga również na uporczywe gazy z pierwszego trymestru ciąży.
Ma właściwości uspokajające i relaksujące, dlatego może być stosowana przed snem.
Stosowana w formie olejku wykazuje właściwości ułatwiające oddychanie, wykrztuśne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Przyspiesza powrót do zdrowia podczas przeziębienia.
Ile herbaty miętowej dziennie można wypić?
Z dobrodziejstw ziół należy korzystać roztropnie.
Dorośli mogą wypić 1-2 szklanki naparu dziennie, dzieci, dopiero od 4 roku życia – 1 szklankę.
Cena herbaty z mięty
Cena herbatki miętowej nie jest wygórowana. Za 100 g suszu zapłacimy około 5 zł-10zł.
Producenci herbatek miętowych
Miętę znajdziemy w ofercie firm takich jak: Herbapol, Herbapol Lublin, Sir Roger, Zielnik Polski, Pukka, Ahmad Tea i wielu innych.
Mięta ma wiele zalet, ale nie jest wolna od wad, dlatego ziołowe herbatki pijmy zawsze z rozwagą.
Mięta oprócz uznanych właściwości zdrowotnych ma wspaniałe, orzeźwiające walory smakowe – czy może być lepsze połączenie?