Herbatka miętowa dla dzieci: czy to dobry pomysł?

Herbata miętowa dla dzieci jakie ma właściwości? Jak działa? Czy dzieci mogą pić miętę? Tutaj należy wspomnieć o tym, że lecznicze właściwości ma odmiana mięty zwana pieprzową, lekarską lub zieloną. Ceniona jest zwłaszcza za łagodzenie dolegliwości układu pokarmowego.

Ale czy napar z mięty lub miętowe krople mogą być podawane najmłodszym dzieciom? To zależy…

Czy miętę można pić w ciąży
Czy miętę można pić w ciąży? Czy dzieci mogą pić miętę?

Czy herbata miętowa jest zdrowa?

W medycynie wykorzystuje się olejek eteryczny-mentol oraz liście mięty. Mięta zawiera garbniki które łagodzą podrażnienia, flawonoidy – silne przeciwutleniacze oraz kwasy fenolowe o właściwościach odkażających. Wykazuje też działanie antybakteryjne i antywirusowe.

Tak, mięta jest zdrowa, ale jak w przypadku każdego zioła, wskazany jest umiar i rozwaga w jej stosowaniu. Pamiętaj aby stosowanie herbaty miętowej u dzieci zawsze skonsultować się z lekarzem.

Na co pomaga? Jak działa herbata miętowa?

Herbatki dla dzieci
Herbatki dla dzieci
Aktualna cena i promocje:

Herbatka na żołądek – mięta na trawienie

Mentol rozkurcza mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i ma działanie wiatropędne. Pomaga więc w leczeniu zaburzeń trawienia: wzdęć i zaparć.

Mięta zwiększa ilość soku żołądkowego oraz wydzielanej żółci. Dzięki niej spożywany przez nas pokarm jest efektywniej rozkładany i wchłaniany w jelitach. Męta wspomaga również prawidłowe ruchy perystaltyczne jelit.

Ten sam mentol pobudza jednak receptory w żołądku poprzez zwiększenie wydzielania soku żołądkowego. A to źle wpływa na stan śluzówki, może nasilać uczucie zgagi. Stąd mięty nie zaleca się pacjentom z chorobą refluksową.

Ponadto mentol łagodzi ból gardła, ułatwia odkrztuszanie zalegającej w gardle wydzieliny i z tego powodu jest częstym składnikiem tabletek do ssania.

Czy mięta szkodzi na wątrobę?

Wprost przeciwnie. Osoby cierpiące na kamicę żółciową, żółtaczkę i dolegliwości bólowe ze strony wątroby, mogą wprowadzić do diety herbatki miętowe. Wpływają na to właściwości rozluźniające mięśnie.

Uspokajające właściwości mięty

Właściwości rozkurczające mięty dotyczą nie tylko żołądka, ale i układu nerwowego. Herbatka z mięty skutecznie uspokaja, rozluźnia mięśnie i łagodzi stany napięcia.

Herbatka z mięty na nieświeży oddech

Mięta pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie błony śluzowej jamy ustnej. Jest więc skutecznym środkiem dla osób borykających się z problemem nieświeżego oddechu.

Niestety mięta ma nie tylko same zalety. Poznajmy jej słabsze strony.

Czy miętę mogą pić dzieci
Czy miętę mogą pić dzieci

Czy herbata miętowa jest bezpieczna dla dzieci?

Olejek z mięty pieprzowej ma silne stężenie substancji o działaniu podrażniającym (np. na skórę).

Mięta jest silnym alergenem.

Zawarty w niej mentol może wywołać odruchowy skurcz krtani, którego następstwem jest zatrzymanie oddechu. Z tego powodu nie należy podawać mięty najmłodszym.

Czy miętę można podawać niemowlętom lub rocznemu dziecku? Mówimy zdecydowanie – nie!

Od kiedy można podawać miętę dzieciom?

Dzieciom można podać miętę dopiero po 4 roku życia.
Przypomnijmy, mentol przyczynia się do skurczu krtani.

Po pierwszym podaniu mięty powinniśmy obserwować dziecko: pokasływanie, zaczerwieniona skóra i oczy świadczą o reakcji alergicznej.

Reakcja alergiczna na mentol może wystąpić również u astmatyków.

Przeciwwskazania do picia miętowej herbaty dotyczą też osób z refluksem przełyku, nadkwaśności żołądka, ponieważ wzmaga wydzielanie soków trawiennych.

Uważać powinni również cukrzycy i osoby z chorobami układu krwionośnego, ponieważ mentol obniża zarówno poziom cukru we krwi, jak i ciśnienie.

Czy miętę mogą pić kobiety w ciąży?

Wszelkie napary ziołowe pite w okresie ciąży powinny być konsultowane z lekarzem prowadzącym.

Mięta dobrze radzi sobie z nudnościami, czyli najpopularniejszymi i jednocześnie najbardziej uporczywymi dolegliwościami w ciąży. Pomaga również na uporczywe gazy z pierwszego trymestru ciąży.

Ma właściwości uspokajające i relaksujące, dlatego może być stosowana przed snem.

Stosowana w formie olejku wykazuje właściwości ułatwiające oddychanie, wykrztuśne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Przyspiesza powrót do zdrowia podczas przeziębienia.

Ile herbaty miętowej dziennie można wypić?

Z dobrodziejstw ziół należy korzystać roztropnie.

Dorośli mogą wypić 1-2 szklanki naparu dziennie, dzieci, dopiero od 4 roku życia – 1 szklankę.

Cena herbaty z mięty

Cena herbatki miętowej nie jest wygórowana. Za 100 g suszu zapłacimy około 5 zł-10zł.

Producenci herbatek miętowych

Miętę znajdziemy w ofercie firm takich jak: Herbapol, Herbapol Lublin, Sir Roger, Zielnik Polski, Pukka, Ahmad Tea i wielu innych.

Mięta ma wiele zalet, ale nie jest wolna od wad, dlatego ziołowe herbatki pijmy zawsze z rozwagą.
Mięta oprócz uznanych właściwości zdrowotnych ma wspaniałe, orzeźwiające walory smakowe – czy może być lepsze połączenie?

« ||

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *