
W sezonie jesienno-zimowym zakatarzone noski dzieci potrafią skutecznie uprzykrzyć życie rodzicom. Bo zapchany nosek = rozdrażnione dziecko.
Jak walczyć z lekkim przeziębieniem u najmłodszych? Zamiast faszerować malucha aptecznymi specyfikami zaufaj sprawdzonym, naturalnym recepturom!
Medycyna naturalna od wieków podpowiada, że w przeziębieniu nie ma nic lepszego niż ziołowe napary z suszonych kwiatów lipy oraz z owoców maliny. A współczesne badania tylko potwierdzają ich antyprzeziębieniowe właściwości.
Chcesz wiedzieć dlaczego?
Właściwości lipy
Kwiat lipy zawiera bardzo dużo kwasu askorbinowego – naturalnej witaminy C. Co więcej, jest to dobra witamina C. Naukowcy są zgodni, że witaminy przyswajane z pożywieniem, z naturalnych składników, są wartościowsze od syntetycznych, aptecznych odpowiedników. W latach 60-tych badania wykazały, że napar z lipy jest skuteczniejszy w zwalczaniu gorączki niż kwas acetylosalicylowy, czyli poczciwa aspiryna!
A to dopiero początek prozdrowotnych właściwości lipy.
Oprócz witaminy C, lipa zawiera flawonoidy – związki o działaniu antyoksydacyjnym. Antyoksydanty odpowiadają za walkę z wolnymi rodnikami, które z kolei przyspieszają starzenie się organizmu, ale i, co gorsze, prowadzą do nowotworów.
Lipa zawiera m.in. kwercetynę, która uszczelnia naczynia krwionośne i tylirozyd – substancję przeciwzapalną. Znajdują się też w niej garbniki o dobroczynnym działaniu na układ pokarmowy.
Ma również pobudzające apetyt olejki eteryczne. Działa kompleksowo na towarzyszące przeziebieniu problem, jakim jest brak apetytu.
Przede wszystkim jednak w przeziębieniu i zapaleniu gardła lipa jest ceniona za swoje właściwości napotne. Pocenie się jest naturalną ochroną organizmu przed gorączką. Wraz z potem organizm pozbywa się szkodliwych substancji. Herbatka z lipy potrafi skutecznie zbić temperaturę.

Ponad to zawarte w lipie śluzy o działaniu wykrztuśnym wspierają walkę z kaszlem. Osłaniają i powlekają krtań, dzięki czemu lipa łagodzi ból gardła.
Lipa działa moczopędnie, dzięki czemu jest skuteczna w infekcjach układu moczowego oraz nerek.
Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze lekkie działanie uspokajające, wyciszające równie przydatne w chorobie, zwłaszcza u dzieci. Napar z lipy wydłuża czas snu.
Jak przyrządzić napar z lipy?
Łyżeczkę suszonego kwiatostanu, zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy pod przykryciem na 5-10 minut.
Zaleca się aby docisnąć susz, w celu uzyskania jak największej ilości substancji śluzowych.
W czasie przeziębienia zaleca się picie naparu między posiłkami (może wchodzić w interakcje z żywnością) 3 razy dziennie przez dłuższy czas.
Większe dawki mogą działać niekorzystnie na serce – trwają badania nad tym, czy lipa obniża ciśnienie tętnicze krwi.
Działanie lipy zwiększy dodanie do naparu owoców maliny lub miodu.
Uważa się, że w zalecanych dawkach, napar z lipy jest bezpieczny, nie powoduje efektów ubocznych nawet podczas długotrwałej kuracji.
Jest równocześnie – przypomnijmy – moczopędny, dlatego należy pamiętać, by podczas kuracji lipą pić równocześnie duże ilości wody.
Kto powinien uważać stosując napar z lipy?
Oczywiście alergicy oraz osoby chore na serce. Picie lipy odradzane jest kobietą w ciąży i karmiącym piersią. W każdym z tych przypadków nie ma stosownych badań, są to hipotezy.
W przypadku dzieci do 4 roku życia podawanie kwiatu lipy powinno być konsultowane z pediatrą.
Lipa bez wątpienia zasłużyła sobie na miano pogromcy przeziębienia. Zgodzisz się ze mną?
A może chcesz wiedzieć dlaczego i malina dobrze sobie radzi z przeziębieniem? Poznaj właściwości naparu z malin.