
Ze 100% pewnością podpisuję się pod tezą przedstawioną w tytule: W świetle najnowszych badań, herbatka rumiankowa jest zdecydowanie bezpieczniejsza, a więc i lepsza, dla niemowląt, którym dokucza kolka. Jest na to sporo dowodów – przyjrzyjmy się im.
Dlaczego nie należy podawać dzieciom do 1 roku życia herbaty koperkowej na kolkę niemowlęcą?
Herbatka z kopru włoskiego (to inne warzywo niż koperek ogrodowy) uważana była przez wieki za skuteczny środek w zwalczaniu kolki niemowlęcej. Do dziś nie ma wiarygodnych badań, które potwierdziły by to działanie.
Wykryto natomiast niepożądane działanie estrogenów (żeńskich hormonów płciowych) znajdujących się w nasionach kopru włoskiego, z których przygotowuje się herbatkę z fenkułu.
Picie ziołowej herbatki z kopru może przyśpieszyć dojrzewanie płciowe dziewczynek. Chłopcy nie powinni natomiast przyjmować estrogenów nawet w najmniejszej ilości pod żadną postacią.
Tyle mówi obecny stan wiedzy. Zdecydowanie nie należy słuchać przestarzałych rad mam i babć, które twierdzą, że one herbatkę koperkową podawały swoim dzieciom i pomagała na kolki. Dziś wiemy, że herbatka koperkowa bardziej szkodzi, niż pomaga.
Lepiej nie ryzykować niepożądanych efektów ubocznych i nie podawać herbatki koperkowej na kolki niemowlętom.
W walce z kolkami u niemowląt mamy innego sprzymierzeńca. Jest nim ziołowa herbatka rumiankowa. Dlaczego rumianek jest skuteczny w leczeniu kolki?

Jak działa rumianek? Zalety rumianku
Rumianek jest ziołem bezpiecznym (za wyjątkiem alergików), jego właściwości są doskonale zbadane, a skuteczność działania – udowodniona. W medycynie ludowej stosuje się go powszechnie na wiele problemów już od 5 tysięcy lat.
(Rumianek zawiera olejki eteryczne bogate w terpenoidy i flawonoidy. W olejku z kwiatów rumianku wykryto aż 28 różnych terpenoidów i 36 flawonoidów. Do najważniejszych z nich należą: α-bisabolol, α-pinen, apigenina, kwercetyna, patuleina i luteolina).
- działa rozkurczowo
- działa łagodnie uspokajająco
- wspomaga zasypianie
- ma właściwości przeciwzapalne (szczególnie na błony śluzowe przewodu pokarmowego)
- sprawdzi się w dolegliwościach trawiennych, przy problemach z przewodem pokarmowym: stanach zapalnych jelit i błon śluzowych. Jest świetny na gazy i biegunkę.
- jest dobry na przeziębienie i gorączkę
- leczy się nim hemoroidy
- pomaga w bólach reumatycznych
- łagodzi bóle miesiączkowe
- działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie – skutecznie wspomaga gojenie się ran i wysypek
- pomaga na problemy z pęcherzem
- łagodzi bóle przy ząbkowaniu
Nie jest to lista kompletna, bo rumianek ma jeszcze więcej zalet i zastosowań. Jednak znając te podstawowe właściwości, łatwo wyciągnąć dość oczywisty wniosek.
Ponieważ rumianek działa uspokajająco i rozkurczowo, a także doskonale radzi sobie z problemami jelitowymi – jest świetnym ziołem w przypadku kolki niemowlęcej.
Rozwiązuje wszystkie problemy przyczyniające się do występowania kolki u niemowląt. I nie ma niepożądanych efektów ubocznych, co ma miejsce w przypadku herbatki koperkowej.
Teraz już rozumiesz dlaczego herbatka rumiankowa jest skuteczna i bezpieczna na kolkę niemowlęcą?! Potrzebujesz konkretnych dowodów? Proszę:
Udowodnione badaniami działanie rumianku na kolki
Herbatka rumiankowa dla niemowląt ma udowodnione wiarygodnymi badaniami działanie łagodzące kolki. Przebadano 68 dzieci w wieku od 2 do 8 tygodni. Podawano im 150 ml naparu z rumianku, maksymalnie 3 razy dziennie. Po 7 dniach stwierdzono eliminację kolek u 57% dzieci w porównaniu z 26% w grupie placebo.
Czy do stosowania herbatki rumiankowej są jakieś przeciwwskazania? Niestety tak – ale nie dotyczą wszystkich.
Przeciwwskazania do podawania dzieciom rumianku
Rumianek to powszechne zioło, krzewinka z rodziny astrowatych. Jest w większości przypadków ziołem w miarę bezpiecznym w stosowaniu. Jednak jak każde zioło, może uczulać alergików. Szacuje się, że w Polsce jest około 2% grupa osób uczulonych na rumianek. Jeśli w Twojej rodzinie występowały alergie na nagietki, astry, czy rumianek właśnie – zachowaj ostrożność! Obserwuj dziecko o podaniu mu pierwszy raz herbatki rumiankowej. Jeśli pojawi się wysypka lub pokrzywka, koniecznie skonsultuj się z pediatrą.
Innym zagrożeniem jest możliwość zanieczyszczenia herbaty (jak i innych produktów naturalych) toksyną botulinową, przenoszoną w tym przypadku przez pszczoły. Zminimalizujemy ryzyko wybierając herbaty certyfikowane z ekologicznych upraw.
Jak przygotować napar z rumianku dla dzieci?
Rumiankowy napar dla dzieci powinien być zdecydowanie słabszy niż dla osoby dorosłej. Zaleca się przyzwyczajanie organizmu niemowlaka, poprzez stopniowe zwiększanie mocy naparu. Zaczynamy od naparu przygotowanego z 1-2 łyżeczek suszu kwiatowego, zaparzanego w 25-50 ml ciepłej wody przez około 5 minut.
Ile razy w ciągu dnia podawać dziecku rumianek?
Ilość naparów podawanych w ciągu dnia powinno się skonsultować się z pediatrą.
Pamiętajmy, że mamy do czynienia z ziołem, którego składniki wchodzą w interakcje z organizmem. W przypadku dzieci, decyzję ile razy w ciągu dnia można podać rumianek, uzależniamy od wagi dziecka i dobieramy indywidualnie do masy ciała.
Z całą pewnością podając każde zioło dziecku, nawet jeśli jest to tylko rozcieńczona, „słaba” herbatka ziołowa, należy każdorazowo obserwować reakcję dziecka na specyfik.
Dla porównania: zalecane dawka herbaty dla osoby dorosłej to 2-5 filiżanek naparu zaparzanego przez 15 minut.
Mam nadzieję, że przedstawione argumenty przekonały Cię na 100%, do tego, by z kolką niemowlęcą walczyć przy pomocy herbaty rumiankowej. A herbatkę z kopru włoskiego zostawisz na problemy trawienne dla dorosłych. To dobra roślina, ale niekoniecznie dla najmłodszych.
Herbatka rumiankowa ma z kolei ogrom przebadanych, udowodnionych zalet. Jedną z nich jest zwalczanie kolki niemowlęcej.
Pamiętaj jednak – rumianek to zioło. Decyzję o podaniu i dawkowaniu niemowlakowi rumianku zawsze konsultuj z pediatrą.
A może chcesz poznać również ogólne zasady, którymi należy kierować się podejmując decyzję o podaniu dziecku herbatki ziołowej? Jeśli tak, przeczytaj: fakty i mity na temat podawania dzieciom herbatek ziołowych – zajrzyj koniecznie! Zapraszam Cię serdecznie.